piątek, 3 lutego 2017

Setsubun

 Czwartego lutego, czyli jutro, zaczyna się wiosna w Japonii - drzewa śliwy już kwitną. To oznacza, że dziś obchodzimy setsubun, czyli dzień rozdzielenia pór roku. A to oznacza, że pora zaopatrzyć się w upieczone ziarna soi!

Mamemaki to zwyczaj najczęściej kojarzony z tym świętem. Polega na rzucaniu pieczonymi ziarnami soi właśnie. Rzucamy nimi albo przez drzwi wejściowe, na zewnątrz, albo w kogoś, kto przebierze się za oni, japońskiego demona (najczęściej po prostu zakładając maskę) - trzeba za nim potem zatrzasnąć drzwi. Symbolizuje to wypędzanie zła i nieszczęścia. Powinien to robić pan domu, albo inny mężczyzna, ale w anime często rzucają wszyscy, głównie dzieci. Potem trzeba tej soi, która jeszcze została zjeść, po jednym ziarenku na każdy rok życia, często plus jedno żeby zaczynający się rok był szczęśliwy. To z kolei znakomita okazja na żarty na temat wieku postaci, zwłaszcza, gdy mamy wśród bohaterów niezamężną kobietę około trzydziestki, lub tysiącletnią loli.

Przebieranie się za oni ma, oczywiście, również aspekt fetyszowy - jak wszystko w mandze i anime. Podczas gdy normalnie wystarczą maski, na pewno w okolicy początku lutego zobaczyć można mrowie fanartów z bohaterkami przebranymi za Lum, kosmitkę z planety Oni. To kultowa postać z mangi i anime Urusei Yatsura, która od lat 70. poraża publiczność swoim śmiałym strojem i ukochanego prądem. Pasiaste bikini i kozaki, a do tego malutkie różki to odważny, ale i świetnie wyglądający strój.

PIC, czyli Potencjalnie Interesujące Ciekawostki, to nowa seria nieregularnych notek o różnych aspektach japońskiej kultury i historii, coby się łatwiej żarciochy w anime rozumiało.

POWIĄZANE

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.